Gubernator Pritzker podpisuje ustawę o legalizacji i regulacji marihuany

Gubernator Illinois, J.B. Pritzker, podpisał ustawę Illinois dotyczącą marihuany w czwartek wieczorem w Chicago. Nowa ustawa to wielkie zwycięstwo aktywistów zajmujących się marihuaną. W zeszłym roku Pritzker pokonał republikanina Bruce’a Raunera w wyborach powszechnych i wygrał reelekcję w 2018 roku. Ustawa o marihuanie to gruntowna reforma stanowych przepisów antynarkotykowych i przynosi wiele korzyści zarówno użytkownikom medycznym, jak i rekreacyjnym.

Ustawa o legalizacji stanu Illinois sprawi, że marihuana będzie bardziej przystępna dla obywateli, co od dawna stanowi główny problem. Stanowy przemysł konopny wygeneruje miliony dolarów dla stanowych i lokalnych społeczności, ale stanie też przed wyzwaniem. Nowe prawo zwróci uwagę na kwestie bezpieczeństwa publicznego i zapewnienie, że sprzedaż marihuany nie jest skierowana do mniejszości.

Projekt ustawy zawiera również ważne elementy, które mają pomóc w walce z uzależnieniem od narkotyków, w tym 25-procentową dotację na przywracanie, ponowne inwestowanie i odnawianie. Dostępny będzie nowy program niskooprocentowanych pożyczek o wartości 30 milionów dolarów, aby pomóc lokalnym firmom konopnym rozpocząć działalność. Co więcej, stworzy to status wnioskodawcy równości społecznej w celu uzyskania licencji. Ponadto będzie zachęcać do udziału mniejszości w branży. Jednak przeciwnicy legalizacji twierdzą, że zwiększy to przestępczość i przemoc oraz doprowadzi do większej liczby wypadków drogowych i wizyt w izbach przyjęć.

Ustawa o legalizacji stanu Illinois przekaże 25 procent przychodów ze sprzedaży marihuany na program dotacji, który pomaga społecznościom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji. Prawo ustanawia również program niskooprocentowanych pożyczek o wartości 30 milionów dolarów dla osób ubiegających się o licencję na prowadzenie przychodni. Ponadto ustawa Illinois tworzy grupę zadaniową ds. konopi DUI, która ma zwalczać wypadki związane z narkotykami. Nowe przepisy będą również regulować reklamę i opakowania, a także zakazać sprzedaży rekreacyjnej marihuany. Ponadto nowe prawo pozwala samorządom na regulowanie działalności związanej z marihuaną.

Ustawa umożliwia dorosłym legalny zakup i posiadanie marihuany. Mieszkańcy mogą posiadać do 30 gramów na raz, a nierezydenci mogą mieć do 15 gramów na raz. Prawo pozwoli mieszkańcom na używanie konopi w licencjonowanych i zarejestrowanych przychodniach. Jednak stan nadal będzie uważał to za wielką wygraną dla zwolenników marihuany, ponieważ zalegalizuje ten narkotyk w stanie.

Nowe prawo pozwala użytkownikom medycznej marihuany uprawiać do pięciu roślin. Rośliny muszą mieć co najmniej pięć cali wysokości i pozostawać poza zasięgiem wzroku publiczności. Prawo nie pozwala nikomu uprawiać konopi w domu, ale zasady będą oparte na przepisach lekarza. Ustawodawstwo daje również władzom lokalnym uprawnienia do decydowania, czy zezwolić na prowadzenie działalności gospodarczej z marihuaną medyczną na swoim obszarze.

Ustawodawstwo sprawia również, że Illinois jest 11. stanem, który zalegalizował marihuanę dla dorosłych i pierwszym, który wprowadził ogólnostanowy rynek marihuany. Prawo sprawia, że stan jest drugim, który cbd u marihuani zalegalizował trawkę i pierwszym, który reguluje sprzedaż konopi w każdym ze swoich miast. Prawo to także wygrana dla mniejszości. To zwycięstwo konsumentów i nowa szansa na rozwój gospodarczy państwa.

Departament Skarbowy stanu Illinois szacuje, że nowe prawo przyniesie ponad 500 milionów dolarów przychodów w ciągu pięciu lat. Szacuje się również, że przemysł będzie generował 375 milionów dolarów rocznie, gdy będzie w pełni operacyjny. Fundusze zostaną rozdzielone nasiona blueberry automatic między samorządy, programy uzależnień i wielomiliardowe zaległe rachunki. Oczekuje się, że około jedna trzecia nowych dochodów zostanie przeznaczona na programy dotacji wspierające społeczności o wysokim wskaźniku przestępczości związanej z narkotykami.

Ustawodawstwo zezwala mieszkańcom na posiadanie do 30 gramów konopi w swoich domach i posiadanie do pięciu gramów koncentratów marihuany. Oczekuje się, że legalizacja marihuany w Illinois przyniesie do 2024 r. ponad 375 milionów dolarów wpływów z podatków. Oprócz tego dochody zostaną rozdzielone na różne części budżetu stanu. Około połowa nowych dochodów trafi do Funduszu Ogólnego, podczas gdy druga połowa trafi do Programu R3, programów uzależnień i wielomiliardowych zaległych rachunków.