Prokurator generalny Jeff Sessions w celu zakończenia polityki z czasów Obamy dotyczącej legalizowanej marihuany

Prokurator generalny Jeff Sessions odwołał w środę politykę z czasów Obamy dotyczącą zalegalizowanej marihuany, co będzie miało reperkusje dla stanowych programów marihuany w całym kraju. Nowe wytyczne nie będą kolidować z prawem stanowym regulującym marihuanę, ale uchylone zasady utrudnią rządom stanowym egzekwowanie przepisów federalnych, jeśli stan to zrobi. Odwrócenie to wielkie zwycięstwo zwolenników marihuany. Oznacza to, że więcej osób będzie mogło legalnie kupić lek, a przedsiębiorcom da więcej czasu na uprawę i sprzedaż marihuany.

Chociaż to posunięcie oznacza ważny krok w kierunku zakończenia zakazu marihuany, niektórzy zwolennicy wyrazili obawy, że może to być za dużo. Decyzja nowego prokuratora generalnego nie nakazuje wyraźnie administracji zwiększenia ścigania lub środków przeciwko nasiona mandarin gelato branży. Zamiast tego Sessions unieważniło notatkę napisaną przez byłego zastępcę prokuratora generalnego, która wyjaśniała politykę federalną dotyczącą legalizacji marihuany. Ponadto nowa polityka jest policzkiem dla przemysłu marihuany i jego zwolenników.

Zmiana w polityce Sessions jest wyraźną zmianą w stosunku do podejścia administracji Obamy, która była bardzo łagodna wobec marihuany. Pod rządami Obamy przedsiębiorstwa związane z marihuaną były w dużej mierze zalegalizowane na poziomie stanowym, ale federalne organy ścigania nadal dokonywałyby nalotów, gdyby spełniały określone kryteria. Jednak niedawna decyzja Jeffa Sessionsa o wycofaniu notatki postawiła branżę i zwolenników marihuany w niepewnej sytuacji. Chociaż pomyślnie uchwalono wiele reform na szczeblu stanowym, nie jest jasne, ile czasu zajmie Sesjom uchylenie prawa.

W ramach wycofania, Sessions cofnęło notatki wydane przez administrację Obamy, które zachęcały do nieingerowania w stanowe przepisy dotyczące marihuany. Ale decyzja Sessions nie zakończyła legalizacji marihuany. Ale to wciąż znaczące odejście od poprzedniej administracji, która podkreślała, że jest to kwestia praw państw. Oprócz uchylenia notatek, nalegał również, aby prokuratorzy federalni nadali priorytet ich zasobom w oparciu o dowody.

Sesje unieważniły notatki, argumentując, że prawo federalne nadal ma zastosowanie do marihuany. Ale decyzja nie była tak odważna, jak oczekiwali niektórzy zwolennicy. Powiedział, że notatki nie sięgają wystarczająco daleko i nie nakierowują wprost dalszych postępowań. Odwołał jednak notatki, które napisał wraz z zastępcą prokuratora generalnego Departamentu Sprawiedliwości, Jimem Cole’em, człowiekiem, który opowiadał się za harmonizacją wysiłków stanowych na rzecz legalizacji ze stanami zalegalizowanymi przez państwo.

Głównym celem notatki było zniechęcenie do marihuany zalegalizowanej przez państwo. Chociaż nie wspomniał konkretnie o marihuanie, podkreślił, że jest ona nielegalna na mocy prawa federalnego. Jednak nowe wytyczne dotyczące legalnej marihuany nie idą wystarczająco daleko. Nawiasem mówiąc, dotyczy tylko marihuany zalegalizowanej przez stan i stanowych przepisów dotyczących legalizacji. Oznacza to, że sprzedaż marihuany w innych stanach pozostanie nielegalna. W międzyczasie nowa administracja będzie kontynuowała antylegalizacyjne stanowisko przyjęte przez administrację Obamy.

Nowa administracja zniesie także politykę dotyczącą marihuany z czasów Obamy. Były prokurator generalny Departamentu Sprawiedliwości od dziesięcioleci zdecydowanie sprzeciwia się legalizacji tego narkotyku. Oskarżył legalną marihuanę o wzrost liczby brutalnych przestępstw i porównał ją do heroiny. Nowe wytyczne pozwolą prokuratorom federalnym określić, jak agresywnie będą egzekwować prawo federalne. Zmiany nie będą od razu skuteczne, ale są ważnym krokiem we właściwym kierunku.

Notatka nie zawierała nowych wytycznych dotyczących egzekwowania. Ale to zasygnalizowało, że polityka poprzedniej administracji wobec marihuany była niepotrzebna. Wytyczne z czasów Obamy nie miały na celu zaatakowania prawa stanowego, ale kwestionowania federalnej polityki egzekwowania prawa. Dlatego obecne wytyczne nie są poważną zmianą. W rzeczywistości oznacza to jedynie, że nowe podejście administracji do zalegalizowanej marihuany jest bardziej elastyczne. Notatka nie ma nowych regulacji.